انتخاب رژیم لاغری مناسب


انتخاب رژیم لاغری مناسب - رژیم لاغری فیت 40

انتخاب رژیم لاغری برای افرادی که به دنبال کاهش وزن و سلامتی هستند یکی از مهمترین اقدامات به شمار می‌رود. امروزه به دلیل کثرت و تنوّع رژیم‌های لاغری ، اهمیت انتخاب رژیم کاهش وزن مناسب ، بیش از پیش احساس می‌شود. چنانچه شما خواننده محترم سایت لاغری و کاهش وزن فیت 40 به دنبال انتخاب یک رژیم کاهش وزن مناسب هستید ، احتمالاً سؤالاتی نظیر سؤالات زیر به فکر شما خطور کرده است:

  • چه رژیم لاغری را انتخاب کنم؟
  • کدام رژیم کاهش وزن ، مناسب است؟
  • آیا رژیم لاغری که انتخاب می‌کنم ، مفید خواهد بود؟
  • آیا رژیم کاهش اضافه وزن که انتخاب می‌کنم ضرری ندارد؟

اگر پرسش‌هایی همانند پرسش‌های بالا ذهن شما را به خود مشغول داشته است ، پس با ما در ادامه همین مطلب همراه باشید تا نکاتی چند در خصوص انتخاب یک رژیم کاهش وزن مناسب بیان شود.

امروزه چاقی و اضافه وزن به یکی از معضلات زندگی انسان‌ها تبدیل شده است. بسیاری از افراد در دنیا از مشکل چاقی و اضافه وزن رنج می‌برند. کم نیستند افرادی که به دلیل چاقی و اضافه وزن به مشکلات گوناگون دچار می‌شوند. مشکلات ایجاد شده در اندام‌های حرکتی یکی از این نوع مسائل است. امروزه رژیم‌های لاغری مختلفی برای غلبه بر مشکلی چاقی و درمان اضافه وزن وجود دارند. هر کدام از این رژیم‌های کاهش وزن مزایا و معایب خود را دارند. از آن جایی که یک رژیم لاغری باید اهداف مربوط به کاهش وزن و رساندن فرد چاق به وزن مناسب را برآورده کند و در عین حال ، آسیبی هم به فرد وارد نکند ، از این رو انتخاب رژیم کاهش وزن از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است و خیلی باید در این زمینه دقت و توجه داشت.

انتخاب رژیم لاغری

چه رژیم لاغری و درمان چاقی را انتخاب کنم؟ کدام روش لاغری مناسب است؟ کدام رژیم کاهش وزن ، آسیب‌زا نیست؟ درباره انتخاب یک رژیم لاغری بایستی یادآور شد که آن رژیم لاغری و کاهش چاقی برای بدن مفید است که سه اصل اساسی زیر را دارا باشد:

  1. وزن بدن را در یک بازه زمانی معقول به حالت مناسب برساند
  2. چند بعدی باشد
  3. برای بدن فرد ضرر نداشته باشد
  4. موجب تقویت عادت‌های مفید و ترک عادت‌های مضر شود

هر روش لاغری که این مشخصات را داشته باشد یک روش لاغری مناسب می‌باشد و می‌توان آن روش را با خیال آسوده استفاده کرد. بعضی از رژیم‌های کاهش وزن و مبارزه با چاقی ممکن است وزن شما را در یک بازه معین به حالت مناسب برسانند اما تاثیرات منفی بر بدن شما داشته باشند. گاهی ممکن است یک رژیم کاهش وزن نتواند چاقی را درمان کند. گاهی اوقات هم ممکن است که انتخاب یک رژیم لاغری سبب شود که عادت‌های بدی در زندگی ما شکل بگیرد یا حتی ممکن است سبب شود که عادات خوب خود را فراموش کنیم. پس مسئله انتخاب رژیم لاغری بسیار حائز اهمیت است و خیلی باید با دقت و مطالعه و در صورت امکان با مشورت افراد دانا صورت بگیرد.

در این مقاله به برخی از رژیم‌هایی که برای لاغری و کاهش وزن ممکن است مورد استفاده قرار بگیرند اشاره می‌کنیم تا اطلاعات شما در این زمینه گسترش یابد و دیدگاه شما در انتخاب رژیم کاهش وزن سالم و مناسب تقویت گردد.

رژیم لاغری تک بعدی

شاید شما نیز در مورد رژیم‌های لاغری تک بعدی مطالبی شنیده باشید. یک رژیم لاغری تک بعدی فقط بر روی یک گزینه تمرکز دارد و سعی می‌کند تا به وسیله یک گزینه ، وزن شما را به حالت ایده‌آل برساند. به عنوان مثال ، رژیم آب درمانی یکی از رژیم‌های لاغری تک بعدی می‌باشد که امروزه برخی از مردم برای لاغر شدن به آن روی آورده‌اند. همانگونه که گفته شد ، در یک رژیم لاغری تک بعدی ، افراد سعی می‌کنند با استفاده از تنها یک گزینه ، چاقی و اضافه وزن خود را کاهش دهند. مثلاً در رژیم آب درمانی ، افراد سعی می کنند فقط با استفاده از آب خوردن در زمان‌های معین ، وزن خود را کاهش دهند.

از آن جایی که انسان موجودی چند بعدی است و نیازهای مختلفی دارد ، استفاده از رژیم کاهش وزن یک بعدی می‌تواند صدمات مختلف و حتی گاهی جبران‌ناپذیری را برای بدن انسان داشته باشد.  به دلیل نیاز روزانه بدن انسان به دریافت انواع مواد معدنی ، ویتامین‌ها و ... که در انواع غذاها یافت می‌شوند ، استفاده از رژیم لاغری تک بعدی مثل رژیم آب درمانی به منظور کاهش وزن ، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

رژیم لاغری چند بعدی

مسلّماً استفاده از رژیم لاغری چند بعدی ، بهترین گزینه در مقایسه با رژیم لاغری تک بعدی است. در یک رژیم کاهش وزن چند بعدی ، به همه نیازهای انسان توجه می‌شود و فقط بر روی یک گزینه یا یک ماده خوراکی تمرکز صورت نمی‌گیرد. در یک رژیم چند بعدی اگر قرار است یک ماده غذایی اساسی (در طول مدتی که برای لاغری ، رژیم گرفته می‌شود) حذف گردد حتما یک جایگزین برای آن وجود خواهد داشت. به عنوان مثال ، در رژیم لاغری فیت ۴۰ ، نان از رژیم غذایی (در طول دوران اجرای رژیم لاغری) حذف شده است اما به جای آن ، جوانه گندم گنجانده شده است. به دلیل آنکه در رژیم‌های چند بعدی کاهش وزن و درمان چاقی به همه نیازهای اساسی و ضروری فرد توجه می‌شود ، این نوع رژیم‌ها برای اجرا مناسب‌تر هستند و در صورتی که به طور صحیح برنامه‌ریزی شده باشند ، ضرری برای بدن فرد نخواهد داشت.

رژیم لاغری سریع

یکی از انواع رژیم‌هایی که افراد مختلف ممکن است به دلایل گوناگون به آن تمایل نشان دهند ، رژیم لاغری سریع می‌باشد. در رژیم کاهش وزن سریع ، افراد سعی می‌کنند در یک مدت زمان بسیار کوتاهی (مثلاً یک هفته یا کمی بیشتر) ، وزن خود را کاهش داده یا آن را به مقدار مطلوب برسانند. افراد مختلف ممکن است دلایل گوناگونی برای انجام رژیم لاغری سریع داشته باشند ؛ بعضی از افراد ممکن است فرصت کافی برای انجام یک رژیم درمان اضافه وزن طولانی مدت را نداشته باشند یا اینکه از نظر شخصیتی فرد عجولی باشند و تلاش کنند که در مدت زمان کمتری ،برنامه رژیمی خود را اجرا کرده و تمام کنند. افراد دیگر ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشند. اما دلایل افراد برای گرفتن رژیم لاغری سریع هر چه باشد ، تاثیری در پیشگیری از عوارض رژیم لاغری سریع ندارد! واقعیت آن است که در یک رژیم کاهش وزن سریع به دلیل آنکه بدن در یک شوک ناگهانی از نظر تغذیه و تغییرات جسمی وارد می‌شود ، این حالت می‌تواند عوارض مختلفی برای بدن افراد داشته باشد. حتی گاهی ممکن است برخی از این عوارض ، غیر قابل جبران هم باشند. شل شدن و افتادگی پوست یکی از عوارض جدی است که لاغری سریع می‌تواند ایجاد کند.

کدام رژیم لاغری را انتخاب کنم؟

همانگونه که ذکر شد ، انتخاب یک برنامه لاغری و کاهش وزن بسیار مهم است. در هنگام انتخاب رژیم کاهش وزن بایستی ویژگی های رژیم لاغری سالم را در نظر گرفت. یک برنامه کاهش وزن بایستی طوری طراحی شده باشد که ضمن کمک به کاهش وزن و مبارزه با چاقی ، آسیبی هم به بدن نزند. یک رژیم مبارزه با اضافه وزن هر چقدر هم که در امر کاهش وزن ، موفق باشد اما اگر آسیب‌زا باشد ، رژیم مناسبی نخواهد بود.
رژیم گرفتن به معنای کاهش وزن در عین حفظ سلامتی می‌باشد. با این دیدگاه ، بیشتر رژیم‌های لاغری مثل رژیم‌های لاغری یک بعدی مانند رژیم آب درمانی یا رژیم‌های لاغری سریع و ... ، جزء برنامه‌های لاغری ناسالم محسوب می‌شوند و اجرای آن‌ها به هیچ وجه توصیه نمی‌گردد.
یک رژیم کاهش وزن اگر نتواند عادات غذایی و عادات زندگی سالم را در افراد به وجود بیاورد و یا آن را تقویت کند ، به درد نمی‌خورد. انسان ، ماشین نیست که همیشه بتوان به او مقدار غذایی را که باید بخورد به صورت جزء به جزء یادآور شد! اگر چنین باشد ، یک انسان همواره بایستی مدت عمر خود را فقط صرف این موضوع کند که امروز چه مقدار بخورم و چند گرم بخورم!
درست است که در برنامه لاغری ، گاهی به میزان خورد و خوراک اشاره می‌شود اما این حالت ، موقتی بوده و فقط برای درمان چاقی و اضافه وزن صورت می‌گیرد. یک رژیم غذایی لاغری کامل و اصولی بایستی قدرت این را داشته باشد که در کنار درمان چاقی ، عادت‌های خوب تغذیه و به طور کلی عادت‌های خوب و منطقی را که موجب سلامت فرد و جلوگیری از اضافه وزن می‌گردند در افراد تقویت کند به طوری که پس از اتمام برنامه رژیم لاغری ، یک فرد در مسیر صحیح زندگی و تغذیه قرار بگیرد.
با توصیفاتی که ذکر شد ، ما رژیم لاغری فیت ۴۰ را به شما پیشنهاد می‌کنیم و امیدواریم که اجرای این برنامه لاغری به کاهش وزن شما کمک کند و عادت‌های خوب غذایی و سایر عادات خوب زندگی درست را تا حدی در وجود شما نهادینه کند. امیدواریم که انشاء الله به فضل الهی موفّق باشید.

 

اشتراک گذاری در: