رژیم آب درمانی برای لاغری و کاهش وزن


رژیم آب درمانی

رژیم آب درمانی چیست؟ آیا رژیم آب درمانی برای لاغری مناسب است؟ رژیم آب درمانی برای کاهش وزن چه اثراتی دارد؟ رژیم آب درمانی چگونه به لاغر شدن کمک می‌کند؟ فواید رژیم آب درمانی چیست؟ معایب رژیم آب درمانی چیست؟ آیا رژیم آب درمانی انتخاب مناسبی برای کاهش وزن اصولی است؟ جایگزین رژیم آب درمانی چیست؟ از سؤالاتی که در ابتدای این مقاله مطرح شده‌اند احتمالاً دریافته‌اید که موضوع این مقاله در مورد یک رژیم لاغری و کاهش وزن به نام رژیم آب درمانی می‌باشد. اگر چنین برداشتی کرده‌اید باید عرض شود که برداشت شما کاملاً درست است. در این مقاله قصد داریم در مورد یک رژیم کاهش وزن که آب درمانی نام دارد و شاید این روزها بیشتر از همیشه در مورد آن شنیده می‌شود صحبت کنیم و شما خوانندگان محترم سایت رژیم لاغری و کاهش وزن فیت ۴۰ را با نکاتی در این خصوص آشنا کنیم. چنانچه شما نیز مایل به آشنایی با رژیم لاغری آب درمانی یا کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن هستید پس با ما در ادامه این مطلب همراه شوید.

اضافه وزن و رژیم لاغری

در دنیای امروز به دلایل گوناگون از جمله سبک زندگی اشتباه و ماشینی ، عدم تغذیه درست ، عدم رعایت اصول اسلامی در مورد مسائل مختلف زندگی و به دلایل دیگری که شاید هنوز تاثیرات آن‌ها را در حال حاضر ندانیم ، چاقی و اضافه وزن گریبانگیر بشر شده است. شاخص توده بدنی نمایشگر میزان چاقی و اضافه وزن افراد است. در کشور اسلامی ما نیز برخی از افراد از اضافه وزن و چاقی مفرط رنج می‌برند. طبیعی است که مشکل چاقی ، افراد را به سوی روش‌های مختلف از جمله رژیم‌های لاغری و کاهش وزن برای مبارزه با چاقی و درمان این عارضه جهانی ، سوق دهد. امروزه شاهد رژیم‌های لاغری مختلف شامل رژیم‌های لاغری غذایی و سایر رژیم‌های کاهش وزن هستیم و افراد مختلف به رژیم‌های کاهش وزن مختلف روی می‌آورند تا مشکل چاقی و اضافه وزن خود را برطرف کنند. اما مهم است بدانیم که ممکن است همه رژیم‌های لاغری مفید نباشند یا فواید و تاثیرات چندانی نداشته باشند یا اینکه حتی مضر هم باشند و گاهی هم ممکن است زیان یک رژیم لاغری و کاهش وزن از فواید آن ، بیشتر باشد. ما قصد نداریم در این مقاله به بررسی و نقد همه رژیم‌های لاغری بپردازیم و فقط می‌خواهیم در مورد رژیم کاهش وزن آب درمانی صحبت کنیم و مزایا و معایب این برنامه کاهش وزن را مورد بررسی و کنکاش قرار دهیم.

رژیم آب درمانی چیست؟

شاید تعجب‌آور باشد اما در رژیم آب درمانی برای کاهش وزن ، اعتقاد بر این است که با محدود کردن ورود مواد غذایی به بدن و فقط تنها با مصرف آب ، می‌توان لاغر شد. البته این ، حالت سختگیرانه‌تر رژیم آب درمانی می‌باشد که فقط ورود آب را به بدن مجاز می‌داند و لاغیر! به غیر از این حالت بسیار سختگیرانه ، حالت‌های کمی انعطاف‌پذیر هم در رژیم آب درمانی وجود دارد که در کنار آب ، از مواد غذایی دیگر نظیر میوه‌ها نیز استفاده می‌شود. اما چه حالت بسیار سختگیرانه و چه حالت انعطاف‌پذیر در رژیم آب درمانی را در نظر بگیریم ، در اصل موضوع فرق چندانی وجود ندارد و آب ، اصلی‌ترین مادّه‌ای است که در این رژیم لاغری وارد بدن می‌گردد.

در این رژیم لاغری ، شما بایستی طبق برنامه‌ای که وجود دارد آب مصرف کنید و از ورود چربی‌ها و کالری به بدن خود پرهیز نمایید. رژیم آب درمانی برای چربی سوزی و سم‌زدایی از بدن و مبارزه با معضل چاقی ، یک رژیم لاغری تک بعدی می‌باشد و به دلیل همین تک بعدی بودن و با توجه به اینکه مواد غذایی دیگر وارد بدن نمی‌شود می‌تواند باعث ضعف مفرط بدن شده و به سلامتی شما آسیب جدی بزند. البته اگر کسی قصد جدی لاغری با رژیم آب درمانی را دارد بایستی این ضعف مفرط را به جان بخرد زیرا تداوم در نتیجه‌بخشی این رژیم لاغری بسیار اهمیت دارد.

درست است که رژیم لاغری آب درمانی ممکن است توسط عده‌ای از مردم اجرا شود اما با بهره‌گیری از احادیث بزرگان دین و با کمی تفکر می‌توان به مضر بودن این روش لاغری پی برد. رژیم آب درمانی برای لاغری به دلیل ماهیت خود ، سبب ایجاد شوک ناگهانی برای بدن می‌شود و این اصلاً کار صحیحی نیست. باید توجه داشت که چاقی یک فرد در طول یک مدت زمان طولانی به وجود آمده است و ایجاد شوک ناگهانی به بدن برای مبارزه با چاقی و اضافه وزن ، آن هم با یک رژیم لاغری یک بعدی می‌تواند خطرات و ضررهای متعددی را متوجه جسم و روح فرد رژیم‌گیرنده بکند.

رژیم آب درمانی چگونه به لاغر شدن و کاهش وزن کمک می‌کند؟

رژیم آب درمانی از دو جهت به لاغر شدن افراد چاق کمک می‌کند: ۱) از طریق محدود شدن ورود مواد غذایی ، معدنی ، چربی ، کربوهیدرات‌ها و ... به بدن ؛ ۲) افزایش فرآیند چربی سوزی در بدن

۱) از طریق محدود شدن ورود مواد غذایی ، معدنی ، چربی ، کربوهیدرات‌ها و ... به بدن

همانطور که ذکر شد ، در برنامه آب درمانی برای لاغری ، ورود مواد غذایی ، معدنی ، چربی ، کربوهیدرات‌ها و غیره به بدن محدود می‌شود. این مواد نقش مستقیمی در چاقی و اضافه وزن دارند و وقتی که ورود آنها به بدن محدود می‌گردد ، بدن وارد یک حالت شوک ناگهانی شده و وزن از دست می‌دهد.

۲) افزایش فرآیند چربی سوزی در بدن

دومین عاملی که در رژیم آب درمانی سبب لاغری و کاهش وزن می‌گردد ، افزایش فرآیند چربی‌سوزی در بدن به دلیل مصرف فراوان آب است.

این رژیم کاهش وزن به دلیل افزایش متابولیسم و همچنین افزایش سرعت چربی‌سوزی در بدن ، روند لاغری را تسریع بخشیده و تاثیر مستقیمی در آب شدن چربی‌های شکم و پهلوها دارد. به همین علت ، فردی که از رژیم لاغری آب درمانی استفاده می‌کند در مدت زمان کوتاهی شاهد کاهش وزن محسوس خواهد بود.

فواید رژیم آب درمانی چیست؟

هر رژیم لاغری می‌تواند فواید و معایب خاص خود را داشته باشد و رژیم آب درمانی برای مبارزه با اضافه وزن نیز از این قاعده مستثنا نیست. در این جا به برخی از فواید این رژیم اشاره می‌گردد اما وجود این فواید دلیل بر اصولی بودن این روش لاغری نیست چرا که معایب این رژیم ، فراتر از فواید آن است و به عنوان یک رژیم لاغری مناسب ، توصیه نمی‌گردد.

  • کاهش وزن در یک بازه زمانی کوتاه (رژیم لاغری سریع)
  • چربی‌سوزی در نواحی شکم و پهلوها
  • سم‌زدایی از اندام‌های بدن به وسیله آب
  • تقویت دستگاه‌های پاک‌سازی بدن مانند کبد و کلیه‌ها
  • زیباسازی و شفافیت پوست

معایب رژیم آب درمانی چیست؟

ذکر فواید رژیم لاغری با آب ، نباید شما را از معایب این رژیم کاهش وزن غاقل کند! از آن جایی که یک رژیم لاغری نقش و تاثیر مستقیمی در سلامت جسمی و حتی روحی افراد دارد لازم است که معایب و مزایای آن با هم مورد بررسی قرار بگیرد و اگر معایب یک رژیم کاهش وزن از مزایای آن بیشتر باشد ، استفاده از آن رژیم کاهش وزن ، معقول به نظر نمی‌رسد. توجه به مزایای یک رژیم کاهش وزن و عدم توجه به معایب آن ، ممکن است صدمات زیاد و حتی غیر قابل جبرانی را متوجه بدن اشخاص بکند.

حذف مواد غذایی و مواد معدنی مورد نیاز بدن

اصلی‌ترین عیب رژیم کاهش وزن با آب ، حذف مواد غذایی و مواد معدنی مورد نیاز بدن است. انسان ، برترین آفریده خالق یکتاست و تنها پس از خلقت انسان بود که خدای بزرگ به خودش تبریک گفته است. ( فَتَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِينَ ﴿سوره مؤمنون آیه ۱۴﴾ ). انسان موجود با عظمت و پیچیده‌ای ، هم از نظر مادّی و هم از نظر معنوی می‌باشد. بدن انسان یک ساختار ساده نیست که فقط با یک تغذیه تک بعدی اداره شود! بلکه یک ساختار پیچیده است که به انواع مواد غذایی ، مواد معدنی ، ویتامین‌ها و ... برای کارکرد صحیح نیاز دارد. اندام‌ها و دستگاه‌های مختلف بدن مثل مغز ، قلب ، کلیه‌ها ، سیستم ایمنی ، بافت‌های عضلانی ، سیستم عروق و ... ، هر کدام نیاز به انواع مختلف مواد غذایی دارند تا عملکرد صحیح خود را ادامه دهند. اجرای رژیم آب لاغری ، هر چند که برای مدت محدودی صورت می‌گیرد ، به معنای حذف و محدود نمودن مواد غذایی لازم برای رشد و کارکرد صحیح اندام‌های مختلف بدن است. پس طبیعی است که در طول دوره لاغری با آب ، شخص رژیم‌گیرنده ، شاهد مشکلات مختلف جسمی نظیر ضعف شدید ، کاهش قدرت ایمنی بدن که به نوبه خود می‌تواند باعث ابتلا به انواع بیماری‌های گوناگون شود ، حواس‌پرتی و عدم تمرکز ذهن ، سردرد و سرگیجه ، حالت تهوّع و کاهش قدرت جسمانی و قدرت عضلانی باشد. حتّی گاهی ممکن است مشکلات روحی و عصبانیّت نیز برای شخصی که از رژیم آب درمانی جهت لاغری استفاده می‌کند پیش بیاید. برخی از این عارضه‌ها ممکن است پس از پایان رژیم آب لاغری ، خود به خود بهبود پیدا کنند اما بعضی از آن‌ها ممکن است تا مدّت‌های مدید به سلامت شخص آسیب بزنند.

بازگشت‌پذیر بودن

عیب دوم رژیم لاغری با آب ، بازگشت‌پذیر بودن آن است. بازگشت‌پذیر بودن یک رژیم لاغری به معنای بر باد رفتن زحمات و سختی‌کشیدن افراد برای لاغری است! معقولانه نیست که یک فرد ، سختی‌ها و مرارت‌های زیادی را برای لاغر شدن و رسیدن به وزن مناسب متحمّل شود اما بلافاصله ، با بازگشت دوباره چاقی و اضافه وزن ، همه آن زحمات از بین برود! در رژیم آب درمانی به دلیل محرومیت بدن از مواد غذایی و بلافاصله پس از اتمام رژیم ، بدن بلافاصله و به سرعت ، مواد غذایی مختلف را جذب خواهد کرد و متاسفانه آنچه که شخص انتظار ندارد اتفاق بیفتد ، یعنی چاقی و اضافه وزن ، دوباره اتفاق خواهد افتاد!

شل‌شدگی و افتادگی پوست مخصوصاً پوست صورت

عیب سوم که فقط مختص رژیم آب درمانی نیست و همه رژیم‌های لاغری سریع می‌توانند در ایجاد آن دخیل باشند ، شل‌شدگی و افتادگی پوست مخصوصا پوست صورت می‌باشد. مراقب عواقب رژیم‌های لاغری سریع از جمله رژیم آب لاغری باشید! وقتی شخصی از رژیم لاغری سریع مثل رژیم لاغری آب درمانی استفاده می‌کند ، بدن فرد در یک حالت سریع و شوک‌وار ، وزن از دست داده و لاغر می‌گردد. گاهی پوست بدن شخص از جمله پوست صورت او ممکن است با این سرعت لاغری هماهنگ نگردد و یک نوع حالت شل‌شوندگی پیدا کند. افتادگی پوست مخصوص افتادگی پوست صورت پس از لاغری می‌تواند یکی از معضلات و مشکلات جدی در زندگی افراد و مخصوصاً خانم‌ها باشد

آیا رژیم آب درمانی انتخاب مناسبی برای کاهش وزن اصولی است؟

همانطور که در مطالب بالا اشاره شد ، رژیم آب درمانی برای لاغری یک رژیم تک بعدی و سریع است که در طول دوره درمان ، ورود هر نوع مواد غذایی به بدن را به غیر از آب ، شدیداً محدود می‌کند و این کار ، روشی اصولی برای یک رژیم لاغری سالم و اصولی نیست. چنین روش‌های لاغری تهاجمی می‌توانند آسیب‌های جدی به سلامت شخص بزنند که حتی ممکن است تا پایان عمر ، با فرد رژیم‌گیرنده باشند. رژیم آب درمانی برای لاغری ، یک رژیم اصولی نیست و می‌تواند آسیب‌های جدی در بر داشته باشد و به همین دلیل ، این رژیم کاهش وزن اصلاً توصیه نمی‌گردد.

جایگزین رژیم آب درمانی چیست؟

حال شاید این سؤال مطرح شود که اگر آب درمانی ، رژیم مناسبی برای کاهش وزن و لاغری نیست ، جایگزین آن چیست؟ کدام رژیم لاغری می‌تواند جایگزین رژیم آب درمانی برای لاغری باشد؟ در پاسخ باید گفت که هر رژیم لاغری چند بعدی که اصولی و سالم باشد و از مسیر درست بتواند در یک مدت زمان مشخص و معقول ، وزن شخص را به حالت طبیعی و سالم برساند و آسیبی هم به جسم و روح شخص وارد نکند ، یک رژیم لاغری مناسب خواهد بود. علاوه بر این‌ها اگر یک رژیم لاغری و کاهش وزن بتواند سبب نهادینه شدن عادت‌های خوب در فرد و از بین رفتن عادت‌های بد در شخص مورد نظر گردد ، بسیار ایده‌آل خواهد بود.

کدام رژیم لاغری پیشنهاد می‌شود؟

امروزه رژیم‌های لاغری گوناگونی می‌توان پیدا کرد که مدعی هستند اما بایستی توجه داشت که انتخاب رژیم لاغری مناسب بسیار اهمیت دارد و بایستی یک فردی که قصد لاغری و کاهش وزن دارد ، رژیم لاغری مناسب و سالمی را انتخاب کند. پیشنهاد ما ، رژیم لاغری و کاهش وزن فیت ۴۰ می‌باشد. رژیم کاهش وزن فیت ۴۰ سعی دارد با روش اصولی و سالم ، وزن افراد را در یک دوره ۴۰ روزه به حالت طبیعی و سالم برساند و علاوه بر آن ، روش‌هایی دارد که باعث می‌شود عادات خوب غذایی و ... در زندگی فرد ، نهادینه شده و از عادات بد پرهیز کند.

 

اشتراک گذاری در: