شاخص توده بدنی BMI چیست


شاخص توده بدنی چیست
 

شاخص توده بدنی (BMI) چیست؟ شاخص توده بدنی بیانگر چه چیزی است؟ شاخص توده بدنی چگونه محاسبه می شود؟ اعداد ذکر شده در این شاخص بیانگر چیست؟ وزن سالم چه شاخصی دارد؟ چه شاخصی نشانگر کمبود وزن است؟ اضافه وزن و چاقی چه شاخصی دارند؟ این سؤالات و سؤالات مشابه ممکن است برای شما نیز مطرح شده باشد. بسیار خوب! ما قصد داریم در این مقاله مفهوم شاخص توده بدنی یا به لاتین ، Body Mass Index و به صورت خلاصه تر ، BMI یا bmi را برای خوانندگان و اعضای محترم سایت رژیم لاغری و کاهش وزن فیت ۴۰ بیان کنیم.

شاخص توده بدنی (BMI)

انسان های مختلف ، وزن های متفاوتی دارند. خود یک فرد در مراحل مختلف زندگی خود دارای وزن های گوناگون است ؛ مثلا در دوران نوزادی دارای یک وزن است ، در دوران کودکی دارای یک وزن و در سایر مراحل زندگی نیز دارای وزن های مختلفی می باشد. علاوه بر آن ، یک فرد در یک دوره از زندگانی خود (مثلاً میانسالی) می تواند وزن های مختلف داشته باشد. انسان ها علاوه بر وزن ، دارای قد های مختلفی نیز هستند ؛ یک نفر کوتاه قد است ، یک نفر بلند قد است و ... . بین وزن و قد افراد و سلامت جسمی آنها یک ارتباط مستقیم وجود دارد. در حالت عامیانه ، افرادی که دارای وزن های خیلی کم یا خیلی بیشتر باشند ، از شاخص سلامتی فاصله می گیرند و افرادی که دارای وزن مناسب باشند ، به سلامتی نزدیک تر هستند. متخصصین برای اینکه بتوانند محدوده وزنی سالم برای افراد را تعریف کنند از یک شاخص به نام «شاخص توده بدنی» یا به اختصار ، BMI استفاده می کنند.

اندازه شاخص توده بدنی (bmi) یک فرد مشخص می کند که آن فرد در چه سطحی از سلامتی بدنی قرار دارد. با توجه به تعریفی که از میزان شاخص توده بدنی وجود دارد ، یک شخص به راحتی می تواند با اندازه گیری شاخص توده بدنی خود ، میزان و سطح سلامت جسمی خود را بسنجد. البته باید توجه داشت که عبارات و مفاهیم ذکر شده برای اندازه های مختلف شاخص توده بدنی ممکن است متفاوت باشد ؛ به عنوان مثال ممکن است در یک تعریف ، شاخص توده بدنی به صورت «چاق - اضافه وزن - خطر اضافه وزن - وزن سالم - کمبود وزن» بیان گردد و در یک تعریف دیگر ، شاخص توده بدنی به صورت «خیلی چاق - چاق - اضافه وزن - وزن نرمال - کمبود وزن» بیان شود. ممکن است رژیم های غذایی برای تعریف های مختلف از bmi ، کمی با یکدیگر تقاوت داشته باشند اما آنچه مهم است ، رساندن شرایط فیزیکی و وزن بدن به شرایط نرمال و سالم است ؛ یعنی سوای از تعابیر مختلف ، آنچه واقعا اهمیت دارد این است که وزن یک فرد در محدوده سالم قرار داشته باشد. حال سؤالی که مطرح می شود این است که شاخص توده بدنی یک فرد چگونه محاسبه می گردد؟ نحوه محاسبه شاخص توده بدنی را در ادامه همین مطلب بخوانید.

محاسبه شاخص توده بدنی

گفتیم که شاخص توده بدنی با وزن و قد افراد ارتباط دارد. در حالت کلی ، فرمول محاسبه شاخص توده بدنی به صورت زیر می باشد: وزن (برحسب کیلوگرم) تقسیم بر مربع (توان دو) قد بر حسب متر. فرمول محاسبه شاخص توده بدنی در تصویر زیر نشان داده شده است.

فرمول محاسبه شاخص توده بدنی

به عنوان مثال ، شاخص توده بدنی را برای چند فرد به شکل زیر محاسبه می کنیم.

فرد شماره ۱) وزن: ۹۰ کیلوگرم ؛ قد: ۱۸۰ سانتی متر (۱/۸ متر) => شاخص توده بدنی مساوی است با: ۲۷/۷۸

فرد شماره ۲) وزن ۶۴ کیلوگرم ؛ قد: ۱۶۵ سانتی متر (۱/۶۵ متر) => شاخص توده بدنی مساوی است با: ۲۳/۵۱

فرد شماره ۳) وزن ۴۸ کیلوگرم ؛ قد: ۱۷۰ سانتی متر (۱.۷ متر) => شاخص توده بدنی مساوی است با: ۱۶/۶۱

با محاسبه شاخص توده بدنی خود به راحتی می توانیم وزن ایده آل خود را پیدا کنیم. ضمنا از آن جایی که قد افراد میانسال تقریبا ثابت است ، با در نظر گرفتن محدوده شاخص توده بدنی سالم (۱۸/۵ تا ۲۲/۹) به راحتی می توانیم وزن سالم خود را محاسبه کرده و فقط با وزن کردن ، از سلامت جسمی خود (به لحاظ وزنی) مطمئن شویم.

به عنوان مثال فرض می کنیم یک شخص میانسال دارای قد ۱۸۰ سانتی متر باشد. طبق فرمول محاسبه شاخص توده بدنی که در بالا ذکر شد و با در نظر گرفتن محدوده شاخص توده بدنی سالم (۱۸/۵ تا ۲۲/۹) ، وزن ایده ال این فرد بایستی در محدوده (۵۹/۹۴ کیلوگرم تا ۷۴/۲ کیلوگرم) یا به عبارت تقریبی ، در محدوده (۶۰ کیلوگرم تا ۷۴ کیلوگرم) باشد.

البته در بعضی جداول ، محدوده شاخص توده بدنی سالم ، (۱۸/۵ تا ۲۴/۹) در نظر گرفته می شود که با در نظر گرفتن این محدوده ، وزن ایده ال تقریبی برای شخص مثال ما بین ۶۰ کیلوگرم تا ۸۰ کیلوگرم خواهد بود.

امیدواریم که انشاء الله این مطلب مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد. اگر با محاسبه شاخص توده بدنی خود متوجه چاقی و اضافه وزن خود شدید می توانید از یک رژیم غذایی لاغری استفاده نمایید. پیشنهاد ما استفاده از برنامه رژیم غذایی کاهش وزن فیت ۴۰ می باشد. شما با استفاده از رژیم لاغری فیت 40 می توانید به طور سالم ، وزن خود را به حالت ایده آل برسانید.

 

اشتراک گذاری در: