چاقی و اضافه وزن


بسم الله الرحمن الرحیم

 

چاقی و اضافه وزن

چاقی و اضافه وزن یکی از مشکلات حاد و جدی است که زندگی و سلامتی بشر را تهدید می کند. افراد چاق ممکن است از بیماری ها و مشکلات متعددی رنج ببرند. به دلیل پیشرفت بشر در طراحی وسایل و امکانات رفاهی و کاهش فعالیت های بدنی او ، چاقی از معضلات و گرفتاری های انسان های امروزی به شمار می آید. ما قصد داریم در این مقاله در مورد یکی از مشکلات شایع جوامع امروزی یعنی چاقی و اضافه وزن صحبت کرده و در مورد علل به وجود آمدن این مشکل و تاثیراتی که بر زندگی افراد دارد و همچنین راه های درمان نکاتی را با خوانندگان محترم سایت رژیم لاغری و کاهش وزن فیت 40 در میان بگذاریم.

چاقی و اضافه وزن

همانطور که در بالا اشاره شد ، چاقی یا اضافه وزن یکی از مشکلات شایع در زندگی بشر امروزی به شمار می رود. افراد چاق معمولا با مشکلات و بیماری های متعددی دست و پنجه نرم می کنند. امروزه بیماری هایی نظیر مشکلات قلبی عروقی و کبد چرب با چاقی در ارتباط هستند. چاقی حتی در مسئله باروری مردان و زنان هم می تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد. در این خصوص در مقاله های تاثیر چاقی بر ناباروری زنان و نقش چاقی در ناتوانی جنسی مردان مطالبی گفته شده است و علاقمندان می توانند به آن مقالات مراجعه نمایند.

درست است که چاقی یا اضافه وزن در وهله اول به عنوان مقدار چربی اضافی بدن در نظر گرفته می شود اما پیامدها و تاثیرات این معضل ، فراتر از آن است که ممکن است تصور شود. اگر مسئله افراد چاق صرفا چربی اضافه در بدن آنها باشد ، این مشکل را شاید خیلی آسان تر بتوان حل کرد اما موضوع اصلی آن است که انباشت اضافی چربی در بدن اشخاص چاق ، آنها را مستعد ابتلاء به انواع مشکلات جسمی و روحی و بیماری های مختلف از جمله بیماری های قلبی عروقی می کند.

برای بررسی بیشتر مشکل و بیماری چاقی بایستی علل بروز آن را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم چه علت یا عواملی در چاق شدن یا اضافه وزن پیدا کردن افراد دخیل هستند.

علل بروز چاقی در افراد

سؤال مهمی که وجود دارد و شاید افراد مختلف و بیشتر ، افراد چاق ، از خودشان بپرسند این است که علت چاقی و اضافه وزن چیست؟ در پاسخ بایستی گفت که علل مختلفی ممکن است سبب چاقی شوند. عللی مثل ژنتیکی ، رفتاری ، متابولیکی ، هورمونی و پرخوری و دریافت بیش از حد کالری در غذای روزانه و همچنین کم تحرکی یا بی تحرکی و حتی عوامل معنوی. از میان علل مختلفی که سبب چاقی می شوند ، سه عامل مهم را می توان در نظر گرفت که بیشترین تاثیر را در چاق شدن و اضافه وزن داشتن افراد دارند. این سه عامل عمده عبارتند از:

۱) پرخوری و بدخوری: پرخوری و بدخوری یکی از معضلات بزرگ جامعه بشری در عصر حاضر است. هنگامی که یک فرد بیش از نیاز بدن خود ، کالری دریافت می کند ، این کالری اضافی موجب چاقی و اضافه وزن در بدن آن فرد می شود. بدخوری نیز علاوه بر اینکه خودش می تواند موجب بروز مشکلات متعدد برای فرد شود ، منجر به پرخوری نیز می شود. در برنامه رژیم غذایی لاغری فیت ۴۰ تلاش کرده ایم علاوه بر کاهش وزن ، روش های درست خوردن را نیز بیان کنیم تا شخصی که از این رژیم کاهش وزن استفاده می کند علاوه بر کاهش وزن و رساندن وزن بدن خود به حالت طبیعی ، با روش های صحیح غذا خوردن نیز آشنا شود. این موارد ممکن است در ظاهر به چشم نیایند اما با اجرای رژیم کاهش وزن فیت ۴۰ ، کم کم به این شیوه ها عادت خواهد کرد.

۲) کم تحرکی و بی تحرکی: کم تحرکی و یا بی تحرکی دومین عامل مهمی است که در چاقی افراد تاثیر بسیار زیادی دارد. امروزه با پیشرفت وسایل زندگی ، تحرک انسان ها کم شده و این باعث گردیده که بشر نتواند کالری دریافتی را به طور مؤثر بسوزاند. انباشت روز افزون کالری اضافی در بدن سبب پیدایش چاقی و اضافه وزن در افراد می گردد. تحرک موضوع بسیار مهمی است که به طور جدی بایستی در زندگی روزمره افراد به نحو مطلوب و مستمر گنجانده شود تا از بروز چاقی و اضافه وزن پیشگیری کرده و همچنین کمک شایانی به کاهش وزن بکند. در برنامه رژیم لاغری این سایت به موضوع تحرک و پیاده روی نیز پرداخته شده است.

۳) عوامل معنوی: آیا همه عوامل دخیل در چاقی افراد ، مادی هستند؟ پاسخ این پرسش منفی است. علاوه بر عوامل مادی ، عوامل معنوی نیز در بروز چاقی و پرخوری در افراد مؤثر هستند. شاید پرسش شود که نقش عوامل معنوی در چاقی افراد چیست؟ خیلی واضح بایستی گفت کسانی که از آموزه های دینی دور هستند و در جهت اطاعت و بندگی خدا حرکت نمی کنند ، زندگی این ها برکت ندارد. یک نمونه از عدم برکت ، در تغذیه این افراد است. عدم برکت در غذا سبب می شود که فرد برای اینکه احساس سیری بکند ، مقدار زیادی غذا بخورد و این زیاد غذا خوردن سبب چاقی و اضافه وزن می گردد. برکت در زندگی یک مفهوم معنی بسیار ارزشمند است و انسان هرچقدر که به خدا نزدیک تر باشد ، برکت در تمام شئون زندگی او نیز بیشتر خواهد بود. وقتی که غذای فردی دارای برکت باشد ، با مختصر غذا خوردن ، سیر می شود و این خود یک عامل مهم در جهت پیشگیری از چاق شدن افراد می باشد. اما اگر غذای یک فرد ، بی برکت باشد برای اینکه احساس سیری بکند ، مقدار زیادی غذا خواهد خورد و متعاقب آن ، چاقی و اضافه وزن به سراغش خواهد آمد. پس در مواجهه با مسئله چاقی نبایستی فقط به جنبه مادی قضیه نگاه کرد بلکه بایستی از جنبه معنوی نیز به موضوع ، نگاه کرد.

خطرات چاقی و اضافه وزن

چاقی چه خطراتی برای افراد دارد؟ بیایید تا برخی از خطراتی را که چاقی یا اضافه وزن می تواند برای انسان در بر داشته باشد را باهم مرور کنیم. یکی از خطرات بسیار جدی که چاقی برای سلامتی افراد دارد ، ابتلاء افراد چاق یا دارای اضافه وزن به بیماری های مختلف است. یکی از بیماری های شایع که ارتباط تنگاتنگی با معضل چاقی دارد ، بیماری های قلبی عروقی است. رسوب چربی اضافی در بافت های مختلف بدن مشکلات متعددی را به وجود می آورد. رسوب لایه های چربی در دیواره رگ های قلب سبب تنگ شدن این رگ ها و سفت شدن دیواره آنها گردیده و این مسئله می تواند منجر به افزایش فشار خون و حتی خدای ناکرده منجر به سکته های قلبی و مغزی شود. علاوه بر بیماری قلبی عروقی ، بیماری کبد چرب نیز با چاقی ارتباط تنگاتنگی دارد.

اگر بخواهیم همه خطرات چاقی را بیان کنیم شاید نتوانیم به درستی آنها را درک کنیم. برای اینکه بتوان از خطرات گوناگونی که چاقی برای سلامتی انسان ایجاد می کند دوری کرد لازم است که در وهله اول از بروز این پدیده ناخوشایند پیشگیری کرد و در وهله بعد ، به فکر درمان چاقی بود.

درمان چاقی و اضافه وزن

چگونه می توان چاقی را درمان کرد؟ راه های مختلفی برای درمان چاقی می توان سراغ گرفت اما یکی از بهترین راه ها ، استفاده از یک برنامه غذایی لاغری و کاهش وزن می باشد. اگر یک برنامه غذایی لاغری به طور صحیح برنامه ریزی شده باشد و شخص چاق یا دارای اضافه وزن نیز به درستی آن را اجرا کند می توان امیدوار بود که مشکل چاقی در فرد ، درمان شود.

آیا برنامه رژیم غذایی لاغری خاصی وجود دارد؟ بله برنامه های مختلفی در این زمینه وجود دارند. ما به شما برنامه رژیم لاغری سایت فیت 40 را پیشنهاد می دهیم. این برنامه طوری طراحی شده است که علاوه بر کاهش وزن و رفع چاقی ، بدن را نیز پاک سازی می کند و افزون بر اینها عادات غذایی صحیح و آداب غذا خوردن را نیز آموزش می دهد.

جمع بندی

از مجموع مطالب بالا نتیجه می گیریم که چاقی یکی از معضلات و مشکلات مهم در زندگی بشر امروزی می باشد. علل و عوامل مختلفی در پیدایش این پدیده ناخوشایند دخیل هستند. برای در امان ماندن از خطرات چاقی بایستی این بیماری را درمان کرد و استفاده از یک رژیم غذایی مناسب مثل رژیم لاغری فیت 40 می تواند در این زمینه بسیار مؤثر باشد.

 

اشتراک گذاری در: